Dirvinio asiūklio nauda: nuo senovės žinomo vaisto iki šiuolaikinio mokslo atradimų

Dirvinis asiūklis (Equisetum arvense) – daugelio akyse įkyri piktžolė, tačiau iš tiesų tai nepaprastai vertingas augalas, turintis ilgą ir turtingą istoriją. Jis auga visoje Lietuvoje, laukuose, pievose, pakelėse, miškų pakraščiuose. Jo išvaizda gana neįprasta: primena mažą eglutę ar šepetėlį. Tačiau ne išorinis grožis, o viduje slypintys turtai daro dirvinį asiūklį išskirtiniu.

Dirvinio asiūklio sudėties lobynas

Dirvinio asiūklio stiprybė slypi jo unikalioje cheminėje sudėtyje. Jame gausu įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, kurios sąveikaudamos suteikia augalui gydomųjų savybių. Pagrindinės jų yra šios:

  • Silicis. Tai bene svarbiausias dirvinio asiūklio komponentas. Silicio rūgštis ir jos junginiai sudaro didelę augalo dalį. Silicis yra būtinas jungiamojo audinio, kaulų, kremzlių, odos, plaukų ir nagų sveikatai. Jis stiprina kraujagyslių sieneles, skatina žaizdų gijimą, gerina kalcio įsisavinimą.
Dirvinio asiūklio nauda: nuo senovės žinomo vaisto iki šiuolaikinio mokslo atradimų
  • Flavonoidai. Tai stiprūs antioksidantai, saugantys ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio. Flavonoidai mažina uždegimą, stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką.
  • Saponinai. Šios medžiagos pasižymi šlapimą varančiu, atsikosėjimą lengvinančiu poveikiu. Jos taip pat gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Organinės rūgštys. Dirviniame asiūklyje randama įvairių organinių rūgščių, tokių kaip obuolių, oksalo, akonito. Jos dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose, gali turėti antimikrobinį poveikį.
  • Mineralinės medžiagos. Be silicio, asiūklis yra turtingas ir kitomis mineralinėmis medžiagomis: kaliu, kalciu, magniu, geležimi, cinku. Jos būtinos normaliai organizmo veiklai.
  • Vitaminai. Nors vitaminų kiekis asiūklio sudėtyje nėra labai didelis, jame randama vitamino C, karotinoidų (vitamino A pirmtakų).
  • Alkaloidai.Nedidelis kiekis alkaloidų taip pat randami šiame augale.

Tradicinis dirvinio asiūklio naudojimas

Dirvinio asiūklio gydomosios savybės buvo žinomos jau senovėje. Jis buvo naudojamas liaudies medicinoje įvairiose kultūrose, pradedant senovės Graikija ir Roma, baigiant tradicine kinų medicina. Dažniausiai asiūklis buvo vartojamas kaip šlapimą varanti, kraujavimą stabdanti, žaizdas gydanti priemonė. Juo buvo gydomi inkstų ir šlapimo pūslės uždegimai, podagra, reumatas, tuberkuliozė, plaučių ligos. Išoriškai asiūklio nuoviru buvo plaunamos žaizdos, opos, stabdomas kraujavimas iš nosies. Moterys naudojo asiūklio nuovirą plaukams stiprinti ir jų augimui skatinti.

Šiuolaikinis mokslas apie dirvinio asiūklio naudą

Šiandien moksliniai tyrimai patvirtina daugelį tradicinėje medicinoje žinomų dirvinio asiūklio savybių. Štai keletas svarbiausių įrodytų naudų:

Šlapimo takų sveikata

Dirvinis asiūklis yra natūralus diuretikas, t.y., jis skatina šlapimo išsiskyrimą. Tai padeda pašalinti iš organizmo toksinus, šlakus, mažina patinimą. Dėl šios savybės asiūklis gali būti naudingas sergant šlapimo pūslės uždegimu, inkstų akmenlige, podagra. Svarbu pažymėti, kad vartojant asiūklį reikia gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta dehidratacijos.

Kaulų ir jungiamojo audinio stiprinimas

Didelis silicio kiekis dirviniame asiūklyje yra labai svarbus kaulų ir jungiamojo audinio sveikatai. Silicis dalyvauja kolageno – pagrindinio jungiamojo audinio baltymo – sintezėje. Jis taip pat gerina kalcio įsisavinimą, o tai yra būtina stipriems kaulams. Tyrimai rodo, kad asiūklis gali padėti sulėtinti osteoporozės vystymąsi, pagerinti kaulų tankį.

Žaizdų gijimas

Dirvinis asiūklis skatina žaizdų gijimą dėl kelių priežasčių. Pirma, silicis stiprina jungiamąjį audinį ir skatina naujų ląstelių augimą. Antra, asiūklis turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, kurios padeda išvengti infekcijos ir mažina uždegimą. Trečia, jis stabdo kraujavimą. Asiūklio kompresai ar nuovirai gali būti naudojami smulkiems įpjovimams, nudegimams, opoms gydyti.

Plaukų ir nagų grožis

Dėl didelio silicio kiekio dirvinis asiūklis yra populiarus ingredientas plaukų ir nagų priežiūros priemonėse. Silicis stiprina plaukus, mažina jų slinkimą, skatina augimą, suteikia jiems blizgesio. Jis taip pat stiprina nagus, mažina jų lūžinėjimą, skatina sveiką augimą. Galima naudoti asiūklio nuovirą plaukams skalauti arba įtraukti jį į namines kaukes.

Priešuždegiminis poveikis

Dirvinio asiūklio sudėtyje esantys flavonoidai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Tai gali būti naudinga sergant įvairiomis uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip artritas, reumatas. Asiūklis gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir patinimą.

Kitos galimos naudos

Manoma, kad dirvinis asiūklis gali turėti ir kitų naudingų savybių, tokių kaip:

  • Kraujospūdžio mažinimas.
  • Cholesterolio kiekio mažinimas.
  • Imuninės sistemos stiprinimas.
  • Nervų sistemos raminaimas.
  • Antioksidacinis poveikis, apsaugant ląsteles nuo pažeidimų.
<p>Tačiau šioms naudoms patvirtinti reikia daugiau mokslinių tyrimų.</p>

Vartojimo būdai ir atsargumo priemonės

Dirvinį asiūklį galima vartoti įvairiais būdais:

  • Arbata. Tai populiariausias vartojimo būdas. Užpilkite vieną ar du arbatinius šaukštelius džiovinto asiūklio verdančiu vandeniu ir palaikykite 10-15 minučių. Gerkite po vieną ar du puodelius per dieną.
  • Nuoviras. Nuovirą galima naudoti išoriškai kompresams, vonioms arba plaukams skalauti.
  • Tinktūra. Tinktūrą galima įsigyti vaistinėse arba pasigaminti patiems.
  • Kapsulės ar tabletės. Tai patogus būdas vartoti asiūklį, ypač jei nemėgstate jo skonio.
  • Kosmetikos priemonės. Rinkoje yra įvairių kosmetikos priemonių su asiūkliu, skirtų plaukams, nagams ir odai.

Nors dirvinis asiūklis yra laikomas saugiu augalu, tačiau yra keletas atsargumo priemonių, kurių reikėtų laikytis:

  • Nevartokite asiūklio ilgiau nei šešias savaites be pertraukos. Ilgalaikis vartojimas gali sukelti vitamino B1 trūkumą.
  • Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys turėtų pasitarti su gydytoju prieš vartodamos asiūklį.
  • Asmenys, sergantys inkstų ligomis, turėtų vartoti asiūklį atsargiai ir tik pasitarę su gydytoju.
  • Asiūklis gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pavyzdžiui, diuretikais, ličio preparatais. Jei vartojate kokius nors vaistus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
  • Pradėkite vartoti mažomis dozėmis ir stebėkite savo organizmo reakciją.
  • Jei pastebėjote kokių nors šalutinių poveikių (pvz., virškinimo sutrikimų, odos bėrimų), nutraukite vartojimą ir pasitarkite su gydytoju.

Dirvinis asiūklis – gamtos dovana sveikatai

Dirvinis asiūklis – tai vertingas augalas, turintis daugybę gydomųjų savybių. Jo nauda sveikatai patvirtinta ne tik ilgamete liaudies medicinos patirtimi, bet ir šiuolaikiniais moksliniais tyrimais. Tinkamai ir saikingai vartojamas, asiūklis gali būti puiki natūrali priemonė įvairioms sveikatos problemoms spręsti ir bendrai savijautai gerinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *