Lietuvos kariuomenė, atkūrus nepriklausomybę, perėjo ilgą ir sudėtingą modernizacijos kelią. Nuo sovietinės ginkluotės likučių iki modernios, NATO standartus atitinkančios technikos – šis virsmas atspindi ne tik Lietuvos gynybos politikos prioritetus, bet ir geopolitinę situaciją bei technologinę pažangą.
Trumpa istorinė apžvalga
Iškart po nepriklausomybės atkūrimo 1990 m., Lietuvos kariuomenė paveldėjo nemažai sovietinės ginkluotės ir technikos. Tai buvo daugiausia pasenę, neefektyvūs modeliai, neatitinkantys nei tuometinių, nei šiuolaikinių karo standartų. Pirmieji žingsniai modernizuojant kariuomenę buvo orientuoti į bazinių poreikių tenkinimą: asmeninės ginkluotės atnaujinimą, ryšių sistemų diegimą, minimalios šarvuotosios technikos įsigijimą.
Ankstyvuoju laikotarpiu didelę paramą Lietuvai teikė Vakarų šalys, dovanojant ar parduodant už simbolinę kainą naudotą, bet vis dar tinkamą naudoti karinę techniką. Tai leido greitai sustiprinti kariuomenės pajėgumus ir pradėti perėjimą prie vakarietiškų standartų.
Modernizacijos etapas: NATO standartų link
Lietuvos siekis tapti NATO nare tapo esminiu veiksniu, lėmusiu kariuomenės modernizacijos kryptį. Narystė Aljanse reikalavo ne tik politinių ir teisinių reformų, bet ir esminio kariuomenės pertvarkymo, įskaitant ginkluotės ir technikos atnaujinimą.
Šiame etape prioritetas buvo teikiamas sąveikumui su kitomis NATO valstybėmis. Tai reiškė, kad naujai įsigyjama technika turėjo atitikti bendrus standartus, užtikrinti galimybę efektyviai veikti kartu su sąjungininkų pajėgomis. Buvo pradėtos vykdyti didelės apimties ginkluotės ir technikos pirkimo programos.

Pagrindinės ginkluotės ir technikos kategorijos
Šiandien Lietuvos kariuomenė disponuoja įvairia karine technika, apimančia visas pagrindines ginkluotės rūšis.
Pėstininkų ginkluotė
Lietuvos kariuomenės pėstininkai yra aprūpinti moderniais šaulių ginklais, tokiais kaip vokiški automatiniai šautuvai G36, kulkosvaidžiai MG3 ir FN MAG, snaiperiniai šautuvai. Taip pat naudojami prieštankiniai granatsvaidžiai, minosvaidžiai. Asmeninės apsaugos priemonės, tokios kaip neperšaunamos liemenės, šalmai, taktinės pirštinės, atitinka aukščiausius standartus.
Šarvuotoji technika
Vienas svarbiausių Lietuvos kariuomenės modernizacijos projektų – pėstininkų kovos mašinų „Vilkas” (pagamintų Vokietijoje pagal „Boxer” platformą) įsigijimas. Šios modernios ir gerai apsaugotos mašinos ženkliai padidina pėstininkų mobilumą ir ugnies galią. Lietuvos kariuomenė taip pat naudoja šarvuotuosius transporterius M113, kurie, nors ir nėra patys naujausi, yra nuolat modernizuojami.
Artilerija
Lietuvos kariuomenės artilerijos pagrindą sudaro savaeigės haubicos PzH 2000, pagamintos Vokietijoje. Tai viena moderniausių ir galingiausių artilerijos sistemų pasaulyje, galinti efektyviai naikinti taikinius dideliu atstumu. Taip pat naudojamos velkamosios haubicos, minosvaidžiai.
Priešlėktuvinė gynyba
Lietuvos oro erdvės apsaugai naudojamos įvairios priešlėktuvinės sistemos, įskaitant artimojo nuotolio raketų sistemas „Stinger”, „Grom” ir vidutinio nuotolio sistemas NASAMS. Pastarosios yra ypač svarbios, nes užtikrina efektyvią apsaugą nuo įvairių oro grėsmių, įskaitant lėktuvus, sraigtasparnius ir bepiločius orlaivius. Siekiant užtikrinti dar efektyvesnę apsaugą, planuojama įsigyti ir ilgojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemas.
Inžinerinė technika
Lietuvos kariuomenės inžinerinės kuopos aprūpintos įvairia technika, skirta įtvirtinimų įrengimui, kliūčių įveikimui, tiltų tiesimui ir kitoms inžinerinėms užduotims atlikti. Tai apima ekskavatorius, buldozerius, minų ieškiklius, sprogmenų neutralizavimo įrangą.
Logistinė parama
Efektyvus kariuomenės veikimas neįmanomas be patikimos logistinės paramos. Lietuvos kariuomenė naudoja įvairius transporto priemones, skirtas karių, amunicijos, degalų ir kitų resursų pervežimui. Tai apima sunkvežimius, visureigius, specializuotas transporto priemones.
Karinės pramonės plėtra Lietuvoje
Nors Lietuva nėra didelė karinės technikos gamintoja, pastaraisiais metais stebimas augantis dėmesys vietinės karinės pramonės plėtrai. Lietuvos įmonės gamina tam tikrus ginkluotės komponentus, amuniciją, ryšių įrangą, bepiločius orlaivius, optinius prietaisus. Skatinamas bendradarbiavimas su užsienio partneriais, siekiant įgyti naujų technologijų ir kompetencijų.
Lietuvos karinė pramonė orientuojasi ne tik į vietinės kariuomenės poreikių tenkinimą, bet ir į eksportą. Tai padeda stiprinti šalies ekonomiką ir didinti jos strateginę reikšmę.
Ateities perspektyvos
Lietuvos kariuomenės modernizacija yra nuolatinis procesas. Nuolat kintanti geopolitinė situacija ir technologinė pažanga reikalauja nuolatinio prisitaikymo ir investicijų į gynybą.
Artimiausioje ateityje planuojama toliau stiprinti pėstininkų kovos mašinų parką, įsigyti naujų prieštankinių sistemų, modernizuoti artileriją, tobulinti priešlėktuvinės gynybos pajėgumus. Didelis dėmesys bus skiriamas kibernetiniam saugumui, bepiločių orlaivių technologijoms, dirbtinio intelekto panaudojimui karyboje.
Taip pat svarbu stiprinti bendradarbiavimą su NATO sąjungininkais, dalyvauti bendrose pratybose, dalintis patirtimi ir technologijomis. Tai būtina siekiant užtikrinti Lietuvos saugumą ir atgrasyti potencialius agresorius.
Lietuvos kariuomenė turi modernią ir efektyvią karinę techniką, kurią ji naudoja kartu su geru karių paruošimu, kad gintų Lietuva.