Individuali veikla ir mokesčiai

Savęs užimtumo didėjimas Lietuvoje atspindi globalias tendencijas – vis daugiau žmonių renkasi individualią veiklą kaip pagrindinį ar papildomą pajamų šaltinį. Tačiau su naujomis galimybėmis ateina ir naujos atsakomybės, ypač susijusios su mokesčiais. Šiame straipsnyje išsamiai pažvelgsime į svarbiausius aspektus, susijusius su individualia veikla ir jos apmokestinimu Lietuvoje.

individuali veikla

Kaip pradėti individualią veiklą?

Pradėti individualią veiklą Lietuvoje yra gana paprasta. Užtenka užsiregistruoti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) kaip individualios veiklos vykdytojas. Registracijos metu reikės nurodyti veiklos rūšį pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK) ir numatomus pajamų dydžius.

Mokesčiai: ką būtina žinoti?

Individualios veiklos mokesčių sistema Lietuvoje yra lanksčiai pritaikoma įvairioms situacijoms, tačiau tam tikros bendros taisyklės taikomos visiems. Pagrindiniai mokesčiai, su kuriais susidursite:

  • Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – paprastai sudaro 15% nuo gautos pajamos, tačiau galioja tam tikros lengvatos.
  • Valstybinio socialinio draudimo įmokos („Sodra“) – priklauso nuo pasirinkto draudimo paketo, tačiau minimali mėnesinė įmoka sudaro maždaug 12.52% nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo.
  • Pridėtinės vertės mokestis (PVM) – taikomas, jei metinės pajamos viršija 45 000 Eur ribą.

Atsiskaitymo su VMI tvarka

Individualios veiklos apmokestinimo ataskaitos teikiamos elektroniniu būdu per VMI interneto svetainę. GPM deklaracija teikiama kas metus iki gegužės 1 d., o „Sodros“ įmokos mokamos kiekvieną mėnesį.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar galiu vykdyti individualią veiklą neprisiregistravęs VMI? Ne, individualios veiklos vykdymui būtina registracija VMI.

Kaip apskaičiuoti mokesčius? Mokesčių apskaičiavimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip pajamų dydis, pasirinktos mokesčių lengvatos ir kt. Rekomenduojama naudotis VMI skaičiuoklėmis arba kreiptis į apskaitos specialistus.

Ar individuali veikla apmokestinama PVM? Taip, jei metinės pajamos viršija 45 000 Eur ribą.

Išvados

Individuali veikla suteikia lankstumą ir galimybę dirbti pagal asmeninius interesus bei grafikus, tačiau reikalauja atsakingo požiūrio į mokesčių administravimą. Tinkamas supratimas apie apmokestinimo procesą padės išvengti galimų nesklandumų ir leis sėkmingai vystyti savo veiklą.

Dėkojame, kad skaitėte, tikimės, kad šis straipsnis buvo informatyvus ir naudingas jūsų individualios veiklos kelionei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *